antik dönem bilim insanı. ilk kadın matematikçi, filozof.
devamını gör...
agora filmini izlemeyen kalmamıştır diye düşünüyorum ama yine de izlemeyen varsa izleyerek filozof hakkında bilgi edinebilirler. o kadar etkilemiştiki beni.
devamını gör...
agora filimine konu olmuş yaşamıyla tam anlamıyla bir bilim insanı. yaptığı çalışmaların yakılması bilimin 150 yıl geride kalmasına sebep olmuştur.
devamını gör...
güzelliğinden etkilenip kendisine evlilik teklif edenleri "ben gerçekle evliyim" diyerek reddederek, bilgiye olan aşkını göstermiş iskenderiyeli bilim insanı.
devamını gör...
iskenderiyeli astronom ve matematikçi theon'un kızı, bilimi ile olduğu kadar güzelliği ile de ünlü olan filozof, matematikçi ve astronomdur.

atina'da eğitimini tamamladıktan sonra iskenderiye'ye yerleşmiş ve orda bir okul açmıştır. platon, aristo gibi büyük filozoflar üzerine halka açık dersler vermiştir. en önemli öğrencisi synesius'tur. sonradan büyük bir filozof olan bu öğrencisi ona hayranlığını ve ilmine duyduğu takdiri bildiren pek çok mektup yazmıştır. hypatia'nın eserlerinden hiçbiri günümüze ulaşmamıştır lakin bu mektupların bir kısmı bugüne kadar gelmiştir.

dönemin valisi orestes de hypatia'dan özel dersler almıştır. ilerleyen zamanlarda vali orestes'in hypatia'ya aşık olduğu bilinmektedir. hypatia da o dönemde ilk hristiyanlarca büyük ölçüde putperestlik ile özdeşleşen bir bilimi simgeliyordu. bu nedenle iskenderiye'de hristiyanlar ve hristiyan olmayanlar arasındaki gerginlikte öne çıkan bir isim haline gelmiştir. o yıllardaki piskopos cyril, hypatia'yı hedef göstererek incil'den alıntılar yapmıştır. bu durum da gün geçtikçe halkı kışkırtmaktadır. vali orestes de bu nefretin önüne geçmeye çalışarak hypatia'yı himayesine almıştır. nitekim bu nefretin önüne geçememiş, hypatia kıpti bir hristiyan çetesi tarafından taşlanarak öldürülmüştür.

vahşice öldürülen hypatia arkasında bir düşünce devrimi ve bilime büyük katkılar bırakmıştır. onun bırakmış olduğu katkılar, gök cisimleri sınıflandırılması, hidrometre icadında, sıvıların yoğunluğunun bulunmasında etkili olmuştur.

aritmetik üzerine 13 ciltlik bir yorum ve astronominin kanunları isimli bir eser yazmıştır.
devamını gör...
2009 yapımı bir dram filmi olan (bkz: agora) filminde hypatia ve çevresi aynı zamanda iskenderiye'nin tarihi o zamanın sosyo-kültürel yaşantısı güzel bir şekilde anlatılmış.antik dönemin bilinen az sayıdaki kadın filozofundan biri ve belgelerle kanıtlanan ilk bilimkadını. hristiyan dogmalarına karşı geldiği için sonu pek iyi olmuyor derisi yüzülerek öldürülüyor.
devamını gör...
yobazların katlettiği bir aydın.
devamını gör...
rönesans ressamlarından raffaello'nun (bkz: atina okulu freski)'nde yer alan tek kadın felsefeci. bu küçük detay bile ne kadar başarılı bir düşünür olduğunu ifade edebiliyor.
devamını gör...
iskenderiye valisi orestes ve iskenderiye psikoposu cyril’in arasını bozduğu gerekçesiyle linç edilerek öldürülen kadın filozof. doğa , mantık , matematik gibi konuları ele almıştır. yeni platonculuk akımına mensuptur ve öğrencisi synesios’un da bu akımdan etkilenmesine sebep olmuştur.
devamını gör...
hayatını konu alan "agora" filmini şiddetle tavsiye ederim.
devamını gör...
ilk kadın matematikçidir.
devamını gör...
hypatia,iskenderiyeli kadın bir filozof ve bilim insanıdır.astronomi,matematik ve felsefe alanında çalışmalar yapmış ve iskenderiye' de aralarında daha sonra iskenderiye valisi olacak orestes ve ptolemais’in piskoposu olacak synesius bulunduğu birçok öğrenciye dersler vermiştir.hypatia'nın en büyük şanssızlığı roma imparatorluğunun yavaş yavaş çökmeye başladığı ve karışıklıkların olduğu bir dönemde yaşamış olmasıdır.bu dönemde eğitim seviyesinin çok düşük olması ve insanların sorgusuz sualsiz hristiyan inançlarına bağlanması ve kadınların birey olarak görülmemesi nedeniyle hypatia dinsizlik ve cadılıkla suçlanarak öldürülmüştür. eğer hypatia ve babası theon olmasaydı iskenderiye kütüphanesinin hristiyan bir kardeşlik olduğunu iddia eden parabalani tarafından yağmalanması sırasında batlamyus,öklid gibi birçok filozofun eserleri yok olacaktı.kendisi ve babası batlamyus’un astronomi kitaplarını düzenlediler ve yorumladılar. ortaya çıkardıkları, canlandırdıkları bilgileri, öğrencilerine aktardılar.
devamını gör...
dünyada şu ana kadar yaşamış en önemli filozoflardan/matematikçilerden biridir.
iskenderiye kütüphanesinde hristiyanlar tarafından linç edilerek öldürülmüştür.

t: güzel nick seçmiş olan yazardır.
devamını gör...
ilk kadın matematikçi. kadının bilime tuttuğu ışıktan korkanların karanlıkla söndürdüğü aydınlık.

not: matematik tarihi dersi vize sınavı sorumuz:
ilk kadın matematikçimiz kimdir?
a) hypatia
b)hypatia
c)hypatia
d)hypatia
e)hypatia

sınıf: hocam, şıklar aynı.
hocamız: evet çünkü hayatınız boyunca sırf korktukları için katlettikleri ilk kadın matematikçimizi unutmayın istiyorum.
devamını gör...
başlığı altında aynı içeriklerin tekrar tekrar girildiği aydınlanma neferi. "agora(2009)" daha kaç kez yazılacak acaba?
devamını gör...
" asi kadınlar" dan. çocuklarımıza örnek gösterilesi. severiz efenim.
devamını gör...
son neo-platoncudur. hayatını bilime adayan bir kişiliktir. cyrene piskoposu cyrıll'in entrikalarına kurban olmuştur.
devamını gör...
bilimi ve güzelliğiyle ünlü kadın filozoftur. bu zamana kadar aktarılmış çok sevdiğim bir sözü vardır " doğru olduğuna inandığın şeyi yap."
devamını gör...
2009 yapımı agora filminde rachel weisz tarafından canlandırılan, iskenderiye'de yaşayan kadın filozof.
devamını gör...
yunan filozof, astronom ve matematikçidir. ünlü matematikçi theon'un kızıdır. iskenderiye kütüphanesi'nde felsefe matematik ve astronomi üzerine ders almıştır. yeni platonculuk öğretisine bağlı olan hypatia doğayı; mantık, matematik ve deneyle açıklamaya çalışmıştır.

iskenderiye valisi orestes, hypatia 'dan ders aldığı vakitler hypatia'ya aşıktır. anlaşmazlıklara ise vali orestes'in, iskenderiye'de piskopos cyril'in kışkırtmaları ile hypatia'ya karşı hızla büyüyen nefretin önüne geçmeye çalışması olmuştur.
piskopos cyril hypatia'yı hedef alarak incil'den yaptığı alıntılarla halkı kışkırtmıştır. hypatia halk tarafından dinsiz ve şeytan olarak nitelendirilmistir.

yunan tarihçi socrates'in " historia ecclesiastica" eserine göre; iskenderiye valisi ve iskenderiye piskoposu arasında tartışmalara neden olup politik konulara bulaştığı için 415 yılında bir grup tarafından taşlanarak öldürülür.

hypatia, gök cisimlerin sınıflandırılmasında,sıvıların yoğunluk derecelerini belirlenmesinde, hidrometre'nin bulunmasında etkili olmuştur. ayni zamanda aritmetik üzerine 13 ciltlik yorum, apollonius'un konikleri üzerine yorum, ptolemy'nin almagest'i üzerine düzenleme yapmıştır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"hypatia" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim