istanbul'un güneyindeki prens adaları'nı kapsayan adalar ilçesinin 5 mahallesinden biridir. adaya heybeliada denilmesinin sebebi, uzaktan bakıldığında adanın yere bırakılmış bir heybeye benzemesidir.
bizans dönemindeki ismi ise "halki" dir. antik çağlardaki yunan filozofu aristoteles, halki’de o zamanlarda bakır bulunduğunu ve adanın yunanca bakır anlamına gelen adını buradan kaynaklandığını söyler.
istanbul'un en çok rağbet gören sayfiye yerlerinden biridir.
....öyle bir dönem düşünün ki, ufacık bir adada hüseyin rahmi romanlarını yazarken nurullah berk ilkokula gidiyor. aziz nesin henüz küçük bir çocuk...
rıhtımın hemen yanındaki bahriye mektebi'nde nazım hikmet ve necip fazıl üniformaları içinde öğrenim görüyorken yahya kemal ve hamdullah suphi okulun öğretmenlerinden...
karşı tepe üzerinde kurulan ruhban okulu ise, içlerinde şimdiki istanbul rum ortodoks patriği bartholomeus'un da aralarında bulunduğu birçok üst düzey din adamı yetiştiriyor."(kartpostallarla bir ada hikayesinden)
heybeliada
devamını gör...
istanbul adaları içindeki en güzel adalardan biridir. masmavi denizin, yemyeşil ormanın, pespembe begonvillerin ev sahipliğini yapar. rengârenk çiçekleri, birbirinden sevimli kedileri, huzur veren orman yoluyla harikalar diyârı gibidir. yer yer karşımıza çıkan palmiye ağaçları insana tropikal bir adayı gezdiği hissini verir. ne çok büyüktür, ne de çok küçüktür, tam kararında bir adadır. sevdiğimiz insanla gidebileceğimiz en ideâl yerlerden biridir.
devamını gör...
istanbulda gidip görülmesi gereken bir adadır. büyük adaya göre butik ve gezmesi kolay ve daha sakin olandır. plaj daha güzeldir. sahildeki krokanlı dondurmasını da yemeden geçmemenizi tavsiye ettiğim ada parçasıdır.
devamını gör...
bir heybeliada sever olarak diyorum ki istanbul'daysanız buraya bir iki defa gidin zaten bağımlısı olacaksınız. küçük bir ada olduğu için adayı kısa sürede turlayacaksınız. unutmadan terk-i dünya manastırı'nın eşsiz manzarası eşliğinde bir kahve için derim.
biz heybeli'de her gece mehtaba çıkardık.....
devamını gör...
(bkz: heybeliada sanatoryumu)
devamını gör...
dünyanın en eski denizcilik okullarından birisi (deniz lisesi) buradaydı, 2016 yılında kapatılana kadar.

iskeleye yanaşırken deniz lisesine ait duvarda preveze deniz zaferini anlatan kocaman bir mozaik pano karşılardı sizi. ta ki 2001 yılında bina yıkılana kadar.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

adanın simgesiydi bu pano ama taşımak yerine, bina zarar gördüğü için yıkılırken binayla birlikte yok oldu. ada deyince aklıma ilk gelen belki de bu pano ve artık yok.

sanatoryum vardı eskiden. annemin ilk görev yeri hatta. ama onun da değeri, kıymeti bilinmedi, 2005’te kapatıldı.

rum ortadoks ruhban okulu var bir de, 1971’e kadar hizmet veren.

hüseyin rahmi gürpınar lisesi, dünyanın en güzel manzarasına sahip okullarından biri bence. okuyanların şanslı olduğu “denize nazır, diploma hazır” dedikleri lise.

askeriyeye ait şafak plajı, sanatoryuma ait (çam limanı koyu) hastane plajı. hepsi bir bütün, hepsi çocukluğum.

faytonlar, değirmen burnu, su sporları klubü.

ve babaannem.

kalmadı geriye bir şey. adaların en güzelinden, ufacık dünyasına neler sığan.

o kadar uzak kaldık ki birbirimizden, bir daha ne zaman kavuşuruz bilemem.
devamını gör...
adalar ilçesinin en en en sevdiğim adası.

“ hiç düşmedim mi aklına?
hiç çalmadı mı o şarkı?
o sahil, o ev, o ada
o kırlangıç da mı küs bana?”
devamını gör...
tanım: orada tanıştığımız 90'lı yaşlardaki bir teyzenin anlatımına göre osmanlının uzunca bir süre tutukluları sürgün yeri olarak kullandığı adalarda eskiden hiç bir şey yokmuş neredeyse. sonrasında o tutukluların yaptıkları evler ve 1773 de kurulan deniz harp okulu ile birlikte adalarda yaşam normale dönmeye başlamış.

kişisel: askerliğimi yaptığım, muhteşem ötesi bir 5 ay tatil yaşadığım, istanbul'a ait olduğuna beni kimsenin inandıramayacağı yegane yerlerden biridir...
devamını gör...
kınalı ile birlikte en güzel adadır. pandemi nedeniyle şu sıralar daha sakin. mis gibi kafa dinliyorum.
devamını gör...
aklıma feridun düzağaçı getiren yer
kuşlara bile seni sordum
sendin benim yerim yurdum
bir gün yazmak istersen adres heybeli sanatoryum
dostlar bıraktılar buraya
bulutların ortasına
temiz hava bol hatıra
ben burda
sana doydum
heybeli sanatoryum
ben burda
sana doydum
devamını gör...
adalar arasında ilk gezdiğim ve en beğendiğimdir. emeklilikte buraya yerleşme planları yapıyorum sözlük, ortak eve çıkalım diyen olursa 2060 civarlarında paslaşalım.
devamını gör...
heybeli ada deniz lisesinin olduğu ada. iskeleye yanaştığınızda iznik çinileri ile yapılmış duvarını görebilir ve atamıza rahmet okuyabilirsiniz.
devamını gör...
bugün rüyamda gördüğüm bir yer.
devamını gör...
adalar arasında üçüncü adadır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"heybeliada" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim