böyle bir hak olması, ülkeyi direkt bölünmeye sürükler. keşke ana dilde değil de, seçmeli olarak isteyen öğrencilere verilse.
edit: hak verildi desek, nasıl olacak? doğuda ki bütün türkler batıya gelir. öğretmen kapasitesi yeterli olmaz. batıda ki kürtler dışlanmaya başlar, işin sonunda da iç savaş.
edit2: kürtçe bilen kaç tane matematik hocası var, kaç tane tarih hocası var. kürtçe ana dil hakkı verilince, türk öğretmenler nasıl yapacak. batıda hiçbir türk, kürtçe öğrenmek istemez. batıda yaşayan kürtlere dışlanma olacak, bunlar gerçekler.
devamını gör...
bakıldığı zaman olmaması ayrımcılık gibi dursa da,bir kürt vatandaşın kürtçeyi zaten aileden öğrenmesi muhtemel ancak kürtçe eğitim alması ona ne kazandıracak bu soruyu da düşünüyorum.eğitim süreci ve sonrasında iş hayatında kullanmayacak,aksine eğitim hayatı ve sonrasında ingilizce,türkçe vs. dillere hakim olması gerek dolayısıyla o dilleri biliyor ve öğreniyor olması gerek.öğrenmek isteyen öğrenebilir,konuşmak isteyen konuşabilir ancak burası türkiye cumhuriyetidir ve ortak dili de türkçe olduğu için kürtçe eğitim almak pek de mantıklı olmayan bir durumdur bence.
devamını gör...
ayrı gayrı sebebi olacaktır ve bu ayrıcalığa ulaşan kişi yarın öbür gün sözlükte "xwede büyük harfle başlasın." talebinde de bulunacaktır. hatta bu talebin ayarlarda seçenek olarak sunulmasını dahi isteyecektir.
devamını gör...
olmayan, hayal ürünü hede. anadilde eğitim hakkını vermek demek zaten bölünmeyi kabul etmek demektir.
devamını gör...
temel bir haktır ama üniter devlet ilkesi ile çelişir. bazen temel haklar ile ulusal güvenligin çelismesi gibi. seçmeli ders olması yeterlidir pratikte. sonuçta türk vatandaşıyiz hepimiz. bunun bir adım sonrasi kendi kaderini tayin hakkıdır ve fiilen parçalanma demektir. türkiye bile tam bağımsız olamamisken o fiktif devlet ne kadar bağımsız olacak. geçiniz. eski yasaklar yok sonuçta.
devamını gör...
yine gruplaşmaya itecek durum olur. türkçe'nin çivisi mi çıktı arkadaş ! *
devamını gör...
ayrımcılık ve bölünmelere yol açacaktır, keza bu hak kürtlere verilirse, tatarlara, çerkezlere, lazlara ve daha bir çok etnik kökene verilmelidir. iki şehir öteden gelen insanla iletişim kuramaz hale geliriz. bunun en iyi örneği hindistandır.
bunun örneğini bizzat yaşadığım için söylüyorum, iş yaptığımız bir firmada hindistanlı bir üretim şefi vardı, rahat anlaşabilsinler diye hindistanlı bir operatör işe alınmıştı. operatörün işe başladığı gün aslında aynı dili konuşmadıkları ortaya çıktı.
çevrenizde olan insanlarla iletişim kurmaya ve birbirimizi anlamaya devam etmenin tek yolu aynı dili konuşmaktır bu nedenle eğitimin dili tek kalmalıdır.
edit: hindistan çok uluslu bir devlet olduğu için öyleymiş, cahilliğime verin.
ancak hindistanın durumu olayın absürt olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
düzeltme için ıslak imza' ya teşekkürler
devamını gör...
türkiye'de 20 milyon kürt var bu kadar insanı kendi dilinde eğitimden mahrum bırakmak onları kültüründen ve kendi benliklerinden uzaklaştırır. siz iran'daki 25 milyon türkün ana dilde eğitim görmesini istemez misiniz? eminim ki istersiniz.

o zaman kendiniz için istediğinizi başkası için istememek sizi ne kadar samimi yapar?

durumu bölücü yapan biziz kürtlere kötü davranırsak, onları kendimizden aşağı görürsek, haklarını kısıtlarsak, adamlar bu özgürlükleri bir şekilde kazanmak isteyecek. ve bunun için teröristlere dahi sempati duymaya başlayanları olacak.

özgürlüğü nasıl vereceğimize gelirsek örnekleri mevcut:

avrupa'nın başkenti brüksel'de şehir ikiye bölünmüş durumdadır devlet daireleri okullar hatta reklam panoları bile, fransızca ve flemenkçe olarak ayrılır. insan tabii ki kendi milletinden olana karşı daha farklı davranacaktır orada da böyle ufak sürtüşmeler olur flemenkler fransızları sert görür mesela ama bunlar tabii şeyler.

onlardan alınacak ders birbirlerini vatan haini ilan etmeyip insancıl bir şekilde geçinip kendilerinde ne hak varsa diğer milletten olan insana karşıda aynısı vermeye karşı olmadıkları olacaktır.

bu topraklarda olamaz demeyin cumhuriyetten öncesinde bu tarz milliyetçi bir devlet bu topraklarda yaşamamış bile.
devamını gör...
yahu ne bölünmesi ne kadar aptal argümanlar bunlar. insanlar kendi dilinde eğitim almak istiyor gelmiş burda ülke bölünecek diyorsunuz.

sizler insan haklarını sonuna kadar savunan fakat kapısının önünde ölen çocuklara göz yumanlarsınız.
sizler eşitlikçi gibi görünen fakat ilk fırsatta farklılıklara hakaret edenlersiniz.
sizler iyi gibi görünen kötülersiniz; esas mide bulandırıcı olan yanınız da bu.
sizler
kötü
insanlarsınız.
devamını gör...
10.
yoktur.
kürtçe ana dilleri olabilir ama sınırları içerisinde yaşadıkları ülkenin ana dili türkçedir ve eğitim dili de türkçedir.
devamını gör...
11.
ulus devlet söyleminin olduğu yerde eğitim sistemi de kötü ise ortaya türkiye gibi bir ülke çıkar. ne yazık ki bir an önce terk edilmesi gereken bir ülkedir.
devamını gör...
12.
20 milyon değil, türkiyede 120 milyon milyar var hatta dünyanın yüzde doksanı bunlardan oluşuyor (ironi)
devamını gör...
13.
evet yoktuur, ülke bölünür, ekonomi batar. naayır, nolamaz.

ana dili ayetler de yasaklar, insan hakları evrensel beyannamesi de. diğer uygulayan müreffeh ülkelere bakmayın onlar zengin. sadece bağımsızlığına düşkün kürşad ayaklanırsa kahraman olur.. falan filan..

neyse ki tarihin cilvesi işte şimdilerde her yerde arapça tabelalar, bir yanda ise yıllardır beraber yaşadığınız insanlar. aaah ah ne diyeyim size. ne güzel yazarlar var burada....


t: turnusol görevi gören haklardır. görmez olaydım.
(bkz: yüksek ökçeler)
devamını gör...
14.
sev sevme, iste isteme herkesin en doğal hakkıdır. bak kardeşim üç-beş yıldır ülkene gelen araplara dahi bunu verip, yüzyıllardır iç içe yaşadığın, kapı komşun, arkadaşın olan birine bu hakkı fazla görüyorsan sorun senin zihniyetindedir. koca dünyada insanlar neleri konuşuyor, biz burada neyi tartışıyoruz. sorsan çok okurum, opera-bale severim der ama zihniyet halen 500 yıl geride, herkese iyi kavgalar diliyorum yiyin birbirinizi.
devamını gör...
15.
dünyanın demokrasisi gelişmiş tüm ülkelerinde örgün eğitimin dili ile ülkenin resmî dili aynıdır. kültürel çeşitlilik, folklorik ögeler ve günlük konuşma dili için özel teşebbüsler ise desteklenebilir. aynı zamanda ülkemizde açılan kürtçe, zazaca v.b yerel dil kurslarının büyük bir çoğunluğu ilgisizlikten kapanmıştır.
devamını gör...
16.
haklarıdır, herkes kendi dilinde okumak ister.
devamını gör...
17.
bir türk milliyetçisi olarak varsın bazı kürtçüler beni insan görmüyor olsun hiç problem değil. aynı zamanda bir eğitimci olarak diyeceğim şudur ki olmalıdır. şöyle olmalıdır ilkokula gelen özellikle kırsaldaki kürt çocuk ya çat pat türkçe biliyor yada hiç bilmiyor. ilkokulda özellikle kürtçe, zazaca ve diğer dillerde dersler olmalı. türkçe de layığıyla öğretilmeli. pkk'nın istismar alanı ne varsa elinden alınmalıdır. insanların anadilinde konuşması kadar doğal bir şey olamaz. hastanelerde ve adliye de kürtlerin çok olduğu yerlerde mutlaka tercüman da olmalı bunlar insani şeyler. kadın kadın doğuma gidiyor kocası çevirmeye çalışıyor falan olmaz kardeşim orada bir kadın çalışan olacak kürtçe kadın rahat anlatacak çevirecek. bunlar insani şeyler. ben bu ülkenin her ferdine saygı duyarım ülkeyi bölmek istemedikten sonra benim kürtçeyle kürtle bir derdim yoktur olamaz.
devamını gör...
18.
ana dilde eğitim verildiğinde asıl bölünme engellenir. insanlar kendi dili, dini ve kültürüyle uyumlu yaşarsa kendini ülkeye daha fazla bağlı hisseder ve aidiyet duygusu güçlenir. baskı ve inkar ise ister aile olsun ister arkadaş grubu olsun isterse de ülke olsun iyi sonuçlar vermez aksine ters teper. türkiye'nin bölgesel süper güç olmak gibi bir hedefi varsa içerde birlik ve bütünlüğü sağlamalı, kutuplaşmanın önünü almalıdır. kendi içinde istikrarlı ve demokratik bir ortam oluşturduktan sonra hem küresel hem de bölgesel müttefikler kazanmalı. kürtler (ör: kuzey ırak) ortadoğu'da türkiye için en iyi müttefik adayıdır. böyle bir işbirliği için iki tarafında karşılıklı nefret ve fobiden vazgeçmeleri gerekiyor. ayrıca yine her iki taraf kendi içindeki aşırıları etkisiz (işlevsiz) hale getirmeleri gerekir.
türkiye'nin muttfikleri aşırı radikal gruplar değildir, olmamalıdır. ezbere konuşmayı bırakın birbirimize saygı duyup demokratik bir anlayış geliştirirsek her şey daha güzel olacak. anti demokratik ve fanatik anlayışlar ülkeyi arka planda bırakın bölmeyi lime lime ediyor. din düşmanlığı, atatürk düşmanlığı, türk düşmanlığı ve kürt düşmanlığı sadece aşırı fanatiklerin işine gelir. hepimiz el birliğiyle nefret ve düşmanlık iklimi yarattık.
devamını gör...
19.
hakkı vermek değil de teslim etmek desek daha doğru bir tanım olur bence.
devamını gör...
20.
sadece kürtlerin değil lazların, çerkezlerin, abazaların da böyle bir hakkı yoktur. burası türkiye cumhuriyeti’dir, resmi dili türkçe’dir. ana dilinde eğitim hakkı isteyenler, ana dilinin konuşulduğu yere gitsin mümkünse.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"kürtlerin ana dilde eğitim hakkı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim