#televizyon dizileri #final yapan diziler
komedi / yerli
9.8 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

1.
dizinin icinde her sey mevcuttu zaten cok guzel gidiyordu sonra haydarla armagan'in vicik vicik asklari peyda olunca dizi tadini biraz kacirdi ama karantina doneminde o dusuk cozunurluklu yayina ragmen hala damakta guzel tat birakiyor.
devamını gör...
2.
geçenlerde yine yayınlanmaya başlayınca heyecanlandıran dizi. ne olursa olsun lan eski dizilerin tadı bir başkaydı. konuşmaları izlerken gerçek yaşamın içindeymiş gibi hisseden yalnızca ben değilimdir.
devamını gör...
3.
ülkeye, kadın ve erkek öğrenciler de aynı çatı altında sapıkça fanteziler yapmadan yaşayabilir demiştir ayrıca.
malum ülkede halen bir kadın ve bir erkek öğrenci aynı evi paylaştığında “ne seks dönüyordur burda ya” düşüncesi ilk akla gelen olduğu için…
devamını gör...
yayınlandığı zamanlarda küçüktüm, o aile ortamı çok hoşuma giderdi her şeyi anlamasam da. çok sevdiğim bi dizi ama bitmesini istemediğimden izlememeye çalışıyorum. sevdiğim dizilere karşı böyleyim ne yapayım. bitince boşluğa düşüyorum çünkü.
devamını gör...
istanbul'da üniversite okuyan 4 kız arkadaşın birlikte 7 numaralı eve çıkması, ardından ev sahiplerinin köyden gelen 3 erkek yeğeninin de alt kata taşınması ile başlayan, izlerken insana ders veren, aynı zamanda güldüren 7 numara sakinlerinin atışmalarını, dostluklarını konu alan dizi. tatlı ev sahipleri bakkal vahit ve eşi zeliha'yı da unutmamak gerekir. başka dizilerde aynı samimi tadı bulamazsınız. üstelik bölüm süreleri günümüz dizilerine göre çok kısadır (evet bu bir lütuf) youtubeda piksel piksel gözüken bölümleri bile rastgele açıp izlemek keyiflidir benim için.
devamını gör...
haydar karakterinin bir matematik dahisi olduğunun farkında dahi olmaması, kızların önyargılarının bir bir yıkılması, yavaşça 7 numaranın aile ortamına dönüşmesi, hiç çocuk sahibi olamamış vahit emmi ve zeliha yengenin kiracısı olan gençleri çocukları gibi esirgemeleri, recep karakterinin "sanursam, galüba, herhalde" repliği.. velhasıl kelam kaliteli bir dizimizdir.
devamını gör...
yeni bölümlerinin yayınlandığı değil de tekrarlarının yayınlandığı döneme denk gelsem de içinde dostluğun, samimiyetin, sıcaklığın olduğu harika bir dizi. sabahları ben okula gitmeden önce tekrarlarını yayınlayan trt'ye sevgiler.
devamını gör...
eşsiz diziydi.kızların recep ile haydar'ın köylerine gittikleri bölüm çok komikti.
haydar ile armağan'ın baş başa kaldıkları anlar ve duygular çok özeldi.
recep'in çorlu'daki ucuzlukçu markete gitmesi yardırırdı her seferinde.
devamını gör...
ne sıcak ne içten bir diziymişti zamanında. ailem izlerdi ben küçükken ama hatırlamıyorum haliyle. hep ilk bölümlerini izlemiştim bir türlü sonu gelmemişti. bu sene de tekrar izleme şansı buldum ama yine finaline kadar gelmedim. orda bitirmeden bu güzel insanların, dostlukların hala durduğunu bilmek bana daha iyi hissettiriyor.
önceden dizilerde eşcinsel karakterlere yer verilmiş, adı geçmiş, kız erkek aynı evde yaşamış ve bunu da öyle güzel yansıtmışlar ki.
şimdi bunlar imkansız. daha rahat gibi görünen ama daha sıkı engellerle çevrilen, birbirinin aynısı sıfır yaratıcılık etrafında dönen bir sektör var elimizde. üzülüyorum dostlar.
tanım: insanın ışınlanarak yaşamak istediği, anlık olarak dünyadan uzaklaşıp karakterle dost ve aile olduğu bir güzel dizi.
bu arada rüya cansın sen be seviyorum kız seni.
devamını gör...
empatiyi, tolere etmeyi, bir ideolojide değil de farklılıklarda buluşmayı, tek tipleşmenin düzen demek olmadığını öğreten dizi. bahçenin güzelliği sadece senin sevdiğin çiçeklerde değil, bin bir çiçekli olmasında. bu zorba iklimde ve zorlu dönemde hepimizin hatırlaması gereken ortak paydalarda buluşmak ve bu dizi bunu çok iyi ortaya koyuyor.
devamını gör...
90lı yıllarda özel televizyonların kurulmasıyla artık kimsenin pek yüzüne bakmadığı trt'nin genel müdürlüğüne 1997 yılında yücel yener atanmıştı. atanmasına mütakip kaliteyi ufak ufak yukarı çıkarmaya başlamışlardı.

2000 yılının yeni yayın döneminde trt aniden yerli dizi atağına kalkarak haftanın her gününe bir dizi yayına koymuştu. 7 numara da o iddialı dönemin pek göze batmayan dizisi olarak pazartesi akşamları yayınlanmaya başlamıştı. zaman içerisinde aynı dönem başlayan diziler sonlandırılırken 7 numara kalitesiyle öne çıkarak 3 yıl devam etti.. (yoğun talep üzerine sonradan da bir deneme yaptılar ama ikinci dönem pek tutmadı)
küfür içermeyen, bağırıp çağırmadan da kaliteli espriler yapılabileceğini gösteren türk televizyon tarihinin en önemli dizilerinden biridir.
devamını gör...
başrollerinde şebnem sönmez, engin alkan ve daha birçok başarılı oyuncunun yer aldığı dizidir. tüm bölümlerini ezbere bilmeme rağmen hala izlemeye doyamam, klasik gibidir. çok fazla bilinmemesi de garip...
devamını gör...
geçen sene youtube'da tüm bölümlerini iki kere baştan sonra izlediğim dizi...
oyunculuklar şahane (tüm karakterler plastik bir dünya yerine ,sahici bir dünya sunuyor)
evde ayakkabı ile dolaşan yok.
yemek sofrasında 8 çeşit yemek yok.( neyse o, kendinizi o sofrada hissedersiniz)
kıyafetler çok samimi ( haydar'ın yeleği, cansu'nun kırkyama pantolunu, yusuf güdük'ün ceketi, sabit'in "erkek aktör" kostümü, vahit emminin pijamasi vs)
ev eşyaları showroom gibi değil.
ay sonunu zor getirdikleri o kadar tatlı anlatılır ki...
senaryo misssss.
ilk yayınlandığı yıllarda bölük pörçük izlesem de üniversite yıllarımda artik yatılı olmadigim icin sabahın erken saatlerinde verilen tekrar bölümlerle diziye aşık olmuştum.
söylemeden geçemeyeceğim dizide her karakterin kendine ait bir dünyası olması ve bunu bu kadar yalın anlatmaları şahane... zeliha yengenin felaket senaryoları, berat'ın kişisel değişimi bunlara örnek olabilir.
devamını gör...
birbirlerine çılgınlar gibi aşık, ama çocukları olmayan bakkal vahit ve eşi zeliha, yıllar önce köyden istanbul'a kaçmışlardır. vahit, babasını ikna ederek kelepir bir ahşap evi satın almıştır. vahit ve zeliha, bu evi yıllarca öğrenci gençlere kiralayarak hem geçimlerine katkı sağlarlar, hem de öğrencilere bir ana gibi sahip çıkan zeliha'nın çocuk özlemini dindirmeye çalışırlar.

günlerden bir gün, 7 numaralı ahşap evin üst katını çevre mühendisliği öğrencisi dört kız tutar.4 kız armağan erdem, rüya uslu, cansu güney ve ayten mutlugil'dir. birbirlerini yurtta tanımışlar ve hemen kaynaşmışlardır. hepsi anadolu'nun büyük kentlerinden, üniversite okumak amacıyla istanbul'a gelmişlerdir. bir gün, bakkal vahit'in memleketteki ağabeylerinden ikisinin oğullarının da istanbul'da üniversite kazanacağı tutar. bunlar haydar ve recep'tir.başka ağabeyinin oğlu da (satılmış), babasını üniversiteyi kazandım diye kandırarak ticarette büyük atılımlar yapmak amacıyla "akarı yok kokarı yok, temiz iş." felsefesi ile amca oğullarının arasına karışır. katıksız taşralı olan ve daha önce istanbul'a dair hiçbir fikirleri olmayan bu üç delikanlı da, 7 numara'nın alt katına yerleşirler.satılmış karakteri de hollandaya çalışmaya gider ve diziden çıkar.

dizinin ilk 13 bölüm kandilli'de, sonraki bölümler ise arnavutköy, beşiktaş'ta çekilmiştir.
dizide günümüzdeki birçok popüler oyuncu konuk oyuncu olarak dizi de oynamıştır. seher (bkz: ahu türkpençe), (bkz: demet evgar) (bkz: ali çoban), (bkz: gürkan uygun), (bkz: ahmet saraçoğlu), (bkz: cenk tunalı),(bkz: şeyla halis),(bkz: binnur kaya),(bkz: arda kural)ve daha birçok oyuncu.

dizideki kadın oyuncular gerçek hayattaki soyadlarını dizide de kullanmışlardır. (bkz: tuba erdem), (bkz: nuray uslu),
(bkz: gülden güney) ve (bkz: ayça mutlugil)

daha sonra olgun şimşek'in canlandırdığı sabit (nam-ı diğer tarık arkın) karakteri de diziye istanbul'da okuyan gençlerden recep'in ağabeyi olarak katılmıştır. sabit ise istanbul'a kendi tabiriyle "erkek aktör" olma hayalleriyle gelmiştir. ilerleyen bölümler de askere gider ve diziden ayrılır.

en sevilen karakterlerden olan yusuf güdük diziye 44. bölümden itibaren cansu'nun belalısı (aslanım graliçem) dahil olmuştur. dizinin ilerleyen bölümlerinde askere gitse de 73-74. bölümden itibaren diziye cansu'nun sözlüsü olarak geri dönmüştür.

dizi için 13 bölümlük anlaşmışlardır ama sevilip ve yoğun ilgi görünce dizi 75. bölüme kadar devam etmiştir. senarist "fazla uzatırsak biz de tıkanırız inandırıcılığı kaçar" diye 75'te final yapmıştır.(senarist oya yüce, hayal kuran komşu teyzeyi oynamıştı)sonra daha da yoğun istek üzerine 75. bölümden sonra 17 bölüm daha çekildi. oya yüce inat etti ama, bu bölümlerde senarist olarak yoktu. yönetmen değişti ve ekip tekrardan diziyi çekmeye devam ettiler.

türkiye'de yapılan komedi dizileri arasında başı çekenlerden birisi olan 7 numara'nın en büyük özelliklerinden biri ise yöresel dilin mizah içerisinde ustaca kullanılmasıdır.

diziye neden 7 numara denildiğine dair bir tespitim var. dizideki evli karakterleri 1 kişi olarak sayarsak örneğin zeliha ve vahit karakterini, 2-armağan, 3-ayten 4-haydar 5-rüya 6-recep ve son olarak 7-cansu'dur. yok öyle şey olur mu demeyin daha sonra diziye dahil olup evlenen berat ve asiye çiftini 1 kişi sayarsak, aynı şekilde zeliha ve vahit karakterini ve dizinin 73. bölümden sevgili olmayan başlayan armağan ve haydarı'da 1 kişi olarak sayarsak elde var 3 diğer, 4 kişi cansu,ayten,recep ve rüya oluyor. yani yine 7 kişi etmiş oluyor. tabi bu ufak bi tahmin doğruluk payını bilemem.)

dizide tanışıp evlenen kişilerde var.
7 numara dizisi öncesi evlenen ve sonrasında boşanan olgun şimşek (sabit) ve zeliha yenge (şebnem sönmez), ayça mutlugil (ayten) ile evlenen taner ertürkler (evren) ve dizinin (recep'i) volkan girgin ve dizinin saf rolündeki (meryem'i) sedef pehlivanoğlu ile evlenmiştir.
devamını gör...
zeliha yengenin depresyona girmesi üzerine eve çağırılan doktor yürüyüş yapmasını ve şiddet içerikli şeylerden kaçınmasını ister. bunun üzerine rüya bugünümüzü özetleyen şu cümleyi kurar:
“mutluluğun suç, sevginin aç, paranın güç, sahtekarlığın revaçta olduğu, baş kaldırının başın kurallara uygun kaldırılmadığı gerekçesiyle yasaklandığı, iyi niyetin ahmaklık, rüşvetin alışkanlık olarak algılandığı bir yerde zeliha yengenin iyileşmesi sadece şiddet içeren programlar izlememesine, iki hap yutup, yarım saat yürümesine mi bakıyor yani?”
devamını gör...
muhteşem bir diziydi. dört gözle yeni bölümün gelmesini beklerdik. benzer diziler artık yapılamıyor. ya da tükenmişlik sendromu var, taklitler çok ama o eski nostaljik aile dizileri yok.
devamını gör...
annemin favori dizisidir, tekrar yayınlanmaya başlayınca izlemeye başladım ben de. anneme hak verdim bu zamanların dizilerine bakınca hepsi fabrika ürünü gibi böyle sıcak bir dizi yok. yapamıyorlar mı yapmıyorlar mı bilmiyorum.
devamını gör...
entrika, ihanet, holding, zengin erkek,fakir kız gibi etmenlerin olmadığı dizidir. insanların arasındaki saf sevgiyi, arkadaşlığı, yardımlaşmayı konu edinir hem güldürür hem de hüzünlendirir. toplam 92 bölümden oluşur ama 300 bölüm de olsaydı batmazdı.
devamını gör...
armağan'ın haydar'a söylediği şu söz seni seviyorum sözünden çok daha fazla sevgi içeriyor. "ayrı yerlerde yaşasak da şimşek çakıp gök gürlediğinde bir yerlerde benim korktuğumu hatırla belki korkun hafifler."
devamını gör...
yapılmıyor böyle diziler artık diye söze başlama hissi oluşturan dizidir.
hala oturup izlesem izlerim. öyle bir yapım, devri bitmeyenlerden.
yabancı dizilerde friends, hımym gibidir. açıp izlersin ve asla 1000. kez izlediğini farketmezsin.
yine özledim bak gidip bir kaç bölüm izleyeyim.*
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yedi numara" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim